Wpływ środowiska i zrównoważonego rozwoju gospodarczego na politykę zielonego finansowania (green financing) na przykładzie Serbii i Indonezji

Abstrakt

Określenie „Zielone finansowanie” (green financing) to nowy obszar finansowania, który ma zastosowanie w procesie integracji ochrony środowiska i zysku ekonomicznego. Termin ten obejmuje szeroki zakres technologii przyjaznych dla środowiska, realizacji projektów, przemysłu. Zasadniczo zielone finansowanie (green financing) jest częścią zielonego węgla, ponieważ łączy branżę finansową, poprawę stanu środowiska oraz wzrost gospodarczy, który jest niezbędny dla długoterminowego zrównoważonego rozwoju. Ponieważ jest to innowacyjna koncepcja, w artykule zwrócono szczególną uwagę na rozwój mechanizmów rynkowych i formułowania polityki zielonego finansowania. Odsłaniając wewnętrzne sprzeczności między zielonym finansowaniem i ochroną środowiska, w osiągnięciu równowagi ekologicznej i zrównoważonego wzrostu gospodarczego, w artykule zaproponowano kilka opcji dla mobilizacji kapitału prywatnego do zielonych inwestycji (na przykładzie Serbii). Porównano również dwa kraje Indonezję i Serbię w sektorze zielonego finansowania. Autorzy badań wskazują na różnice między wskazanymi krajami oraz dysproporcją Indonezji w stosunku Serbii w realizacji koncepcji zielonego finansowania i zrównoważonego rozwoju.

Opublikowane
2018-10-09
Jak cytować
ILIĆ, Biljana; STOJANOVIC, Dragica; PAVICEVIC, Nina. Wpływ środowiska i zrównoważonego rozwoju gospodarczego na politykę zielonego finansowania (green financing) na przykładzie Serbii i Indonezji. Progress in Economic Sciences, [S.l.], n. 5, paź. 2018. ISSN 2391-5951. Dostępny w: <http://pes.pwsz.pila.pl/index.php/PES/article/view/153>. Data dostępu: 16 lip. 2024 doi: https://doi.org/10.14595/PES/05/012.